POS cihazı olayında yeni gelişme: Milyarlık vurguna ‘Aklama’ raporu

Üç özel bankaya ait imtiyazlı POS cihazlarıyla yabancı kişilerin yabancı banka kartlarından, altın satışı yapılıyor gibi gösterilerek yapılan dolandırıcılığın soruşturulmasına ilişkin verilen takipsizlik kararı Sulh Ceza Hakimliği tarafından geçtiğimiz günlerde kaldırılmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, BDDK raporunda belirtilen 31 şirket ve bunlara tahsis edilen 309 POS cihazı için “Aklama Suçu İnceleme Raporu” ve “Suçtan Elde Edilen Değerlere İlişkin Rapor” olmak üzere iki adet rapor hazırlanmasını istedi.

Savcılık, hazırlanacak araştırma ve inceleme raporlarının “ivedi” olarak gönderilmesini talep etti.

NE OLDU

Yalnızca Odatv’nin takip ettiği “Altın ‘POS’ Skandalı”, üç özel bankanın imtiyazlı POS cihazlarıyla yabancı kişilere ait yabancı banka kartlarından, altın satışı yapılıyor gibi gösterilerek yüksek miktarda para çekildiği iddiasıyla geçen mart ayında haber oldu.

İddia sahibi 13 kişi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, bu şekilde dolandırıldığını söyledi. Şikayetçi 13 kişi, dosyada müşteki olarak ifade verdi. İddiaya göre şikayetçilerin toplamda 5 milyon dolar para kaptırdı. Aralarında banka yöneticilerinin de yer aldığı 17 kişiden şikayetçi olan müştekilerin, 2021 yılında verdiği dilekçe işleme konularak soruşturma başlatıldı.

Oğuz Ok

Türkiye bu haberi konuşacak: ‘Altın’ Pos Skandalı… Her satıştan akılalmaz komisyonGüncel
POS cihazı vurgunu MASAK raporunda… 4 milyar liralık tefecilikGüncel
POS cihazı vurgununda varan 3… BBDK raporu… Şüpheli işlemleri tespit ettiGüncel
POS cihazı vurgununda yeni bilgi… Bir milyar dolarlık gizli işlem… Odatv gündeme getirmiştiGüncel
Üç banka hedefte… İki milyar dolarlık soruşturma… POS cihazı vurgununda yeni gelişmeGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x