Erdoğan ‘Hayat pahalılığını en çok emekliler hissediyor hak ettikleri parayı vereceğiz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin yerel seçimler için düzenlediği Kütahya mitinginde emeklilere yönelik açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarında hayat pahalılığını öne çıkaran Erdoğan, bu durumdan en çok emeklilerin sorun çektiğini, seyyanen yapılan zamların emekli maaşları arasında adaletsizliklere yol açtığını ve en düşün emekli maaşının (10 bin TL) yeterli olmadığının farkında olduklarını belirtti.

Erdoğan’ın emekliler hakkında yaptığı konuşmanın satır başları şu şekilde:

“Hiç şüphesiz hayat pahalılığıyla da mücadele ettik. En çok etkilediği kesimlerin başında emeklilerimiz vardır. Her ne kadar emekli maaşlarını bizden önceki dönemlerle kıyas edilemeyecek seviyelere çıkarmış olsak da gönlümüz vatandaşlarımızın hayatlarını daha iyi şartlarda sürdürmesini istiyor.

“SEYYANEN ZAMLAR ADALETSİZLİĞE YOL AÇIYOR”

“En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı, ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli değil.

Peki, emekli maaşlarını arzu ettiğimiz düzeye nasıl yükselteceğiz? Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha çok gelir elde edecek, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz.

Şimdi birileri çıkıyor emekli maaşlarına 7 bin lira, 10 bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor. Bakınız bizim ülkemizde halihazırda 16 milyon emeklimiz var.

Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık 10 bin lira eklemek demek, 1,9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir. Dikkat ediniz mevcut maaşların tutarından söz etmiyorum.

Sadece 7 bin lira veya 10 bin lira olarak ifade edilen ek artışın maliyetini anlatıyorum. Yani 2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor. Aynı şekilde deprem harcamalarının tamamını bu iş için kullansak yine yeterli gelmiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x