ABD TÜFE’den Sonra Fiyat Çöktü: Altın Böceği Şaşırttı!

Altın fiyatları beklentilerden yüksek gelen ABD TÜFE’den sonra 2.000 doların altına düştü. Ancak altın böceği Peter Schiff bunun ‘boğa’ olduğunu ileri sürüyor.

Peter Schiff, altın fiyatındaki düşüşü önemsiz görüyor!

ABD TÜFE verisi beklentilerin üzerinde geldi. TÜFE, %2,9’a karşılık %3,1 olarak gerçekleşti. Bu habere ilk tepki veren varlıklardan biri de sarı metal oldu. Raporun yayınlanmasını takip eden dakikalarda parlak metal keskin bir düşüşe geçti. Yazı sırasında %1,42’ye kadar değer kaybetti. Değişimle, altın fiyatı 13 Aralık 2024’ten bu yana ilk kez 2.000 doların altına düştü.

Altın 1 günlük fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Yatırımcı, broker, finans yorumcusu, radyocu ve altın böceği Peter Schiff, beklenenden daha sıcak TÜFE’nin altının düşmesine neden olmasına rağmen, “Fed’in enflasyonun kontrolden çıkmasını engellemek için faiz oranlarını yeterince yükseltemediğini doğruladığı için” emtia için aslında bir yükseliş olayı teşkil ettiği yorumunu yapmak için hızlı bir şekilde X’e gitti.

Bugün açıklanan beklenenden daha yüksek TÜFE, altının 2024 yılında ilk kez 2 bin doların altına düşmesine neden oldu. Ancak bu haber aslında altın için yükseliş anlamına geliyor. Çünkü Fed’in faiz oranlarını enflasyonun kontrolden çıkmasını engelleyecek kadar yükseltemediğini doğruluyor. Oyun sona erdi.

Sıcak ABD TÜFE, bütün piyasalarda genel düşüşe neden oldu!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, on gün önce de altın, ‘tarım dışı istihdam’ raporunun beklenenden çok daha fazla istihdam artışı göstermesiyle ani bir düşüş yaşadı. Açıklamanın hemen ardından değerli metal düşmeye başladı. Bu süreçte, önceki 4 günlük rallisinden elde ettiği kazançları sildi. Ocak ayı TÜFE rakamlarının sıcak gelmesiyle geçen tek varlık altın değildi. Bir diğer kıymetli metal olan gümüş de aynı şekilde düşmeye başladı. Gümüş, yazı sırasında %2,72’lik düşüşle 22,04 dolara geriledi.

Genellikle altının dijital muadili olarak kabul edilen Bitcoin (BTC) de 13 Şubat’ta düşüşe geçti. Pazartesi günü 50.000 doların üzerine çıkan kripto para, bir günlük şaşırtıcı yükselişin tadını çıkardı. Ancak, bunun ardından %2,63 düşüşle 48.622 dolara geriledi. İki büyük hisse senedi endeksi olan S&P 500 ve Nasdaq 100 güne kırmızıda başladı. Bu yüzden, ABD hisse senetleri de şoktan nasibini aldı.

Gümüş, BTC, S&P 500 ve Nasdaq 100 1 günlük fiyat grafikleri. Kaynak: TradingView ve Google

Ancak altın, gümüş, Bitcoin ve S&P 500’ün aksine Nasdaq 100’ün son kapanışının önemli ölçüde altında açılmasına rağmen işlemlerin ilk saatinde genel olarak yukarı yönlü bir seyir izlemesi dikkat çekici.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x